Çok Kolay Şeker Hamuru Tarifi

Geçenlerde Carol Deacon'ın kitabında çok kolay bir şeker hamuru tarifine rastladım.İçinde gliserin ve jelatin olmadığından, yapımı için evde normalde bulunabilecek malzemelere ek olarak sadece glikoza ihtiyacınız olacak.

Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, içinde çiğ yumurta akı olduğu için, hamuru kullanacağınız gün hazırlamak ve en geç 1 gün içinde pastayı tüketmek.

Zaman alan modellemeler gerekmiyorsa, bundan sonra yapacağım pastalarda bu hamuru kullanmaya karar verdim. Size de deneyin derim. Oldukça kolay şekil verilebiliyor.

Malzemeler:
500 gr ince çekilmiş pudra şekeri (Mutlaka pastacılık malzemeleri satan yerlerden almalısınız, piyasada paketlerde bulabileceğiniz markaların pudra şekerleri ile pürüzsüz bir şeker hamuru elde etmek oldukça zordur.)
1 yumurtanın beyazı
2 silme yemek kaşığı glikoz

Yapılışı:
-Bir kaba pudra şekerini eleyin.
-Ayrı bir kaba yarısını alın ve ortasını açın. Yumurta akını ve mikrodalga fırında 10-15 saniye ısıttığınız glikozu ekleyin. (Glikoz oda sıcaklığında oldukça katı bir malzeme olduğu için kolay ölçülebilmesi için hafif ısıtılmaya ihtiyacı olabilir. Mikrodalga fırınınız yoksa benmari usulü ile de glikozu ısıtabilirsiniz. Fazla ısıtmamaya özen göstermelisiniz.)
-Önce bir tahta kaşık yardımı ile malzemeleri karıştırın. Daha sonra pudra şekerinin kalan yarısından kaşık kaşık ekleyerek elinizle hamuru yoğurmaya devam edin. Ele fazla yapışmayan yoğun kıvamlı bir hamur elde edinceye kadar yoğurmaya ve pudra şekeri eklemeye devam edin. (Benim hamurum için 500 gr pudra şekeri biraz fazla geldi. Tamamını kullanmadım.)
-Hamurunuz ideal kıvama geldiğinde hemen streç film ile sarıp, hava almayan bir plastik kaba koyun.
-İçinde yumurta akı olduğundan, hamurunuzun hava ile temasında çok hızlı kuruyacağını unutmayın. Yapacağınız işlemler için seri olmaya çalışın. :)

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !