Karbonhidrat Diyeti (Ye+İç=Zayıfla)

Karbonhidrat diyeti listesinin oldukça silik bir kopyası yaklaşık 8 yıl önce elimize geçmiş, ben ve kuzenlerim denemiştik. Hepimiz de fazlalıklarımız oranında değişik miktarlarda kilolar vermiştik.

Sonra, bu şekilde beslenmeye tahammül edemeyip, normal yeme düzenimize döndük ve tahmin edebileceğiniz gibi eski kilolarımıza da geri döndük.

Geçtiğimiz yıl, oldukça zayıf bir iş arkadaşımdan, listenin tam halini buldum. Ne kadar sevindim anlatamam. Çünkü önceki kopya çok silik olduğundan bazı ufak tefek yanlışlıklar yapmışız. :)

Bu diyetin en büyük handikapı uzun süre uygulanmasının zorluğu ve kolestrol, trigliserid yüksekliği gibi dertlere yol açabilme olasılığı.

Proteine ağırlık verilen diyetlerin babası diyebileceğimiz Atkins'in kalp hastalığından öldüğü yönünde haberler olduğu, daha sonra eşinin bu haberleri yalanladığı kulağınızın bir köşesinde olsun. Aklınıza yatmayan hiçbir şeyi de uygulamayın ne olur.


Eski bir arkadaşım sık sık, çok az yemek yediğinden ve kilo veremediğinden yakınırdı. Biz de tabi tabi diyerek pek de ciddiye almazdık. Sonra kendisinde tiroit yetmezliği rahatsızlığı olduğunu öğrendik. Meğer söylediklerinin hepsi doğruymuş. Tiroit beziniz yeterince çalışmadığı için de kilo alıyor olabilirsiniz unutmayın. Herhangi bir diyete başlamadan önce mutlaka doktorunuzun önereceği testleri yaptırın.

Elimdeki listeler fotokopi olduğundan ve dökümanların herhangi bir yerinde kitap adı geçmediğinden, aşağıda tüm detaylarını yazdığım diyetin nereden alındığına dair bir bilgiye sahip değilim maalesef. Sadece ilk paragrafın altında F.G.Pasquali adı var. Ama internette arattığımda bu isme ait bir bilgiye rastlayamadım.

Karbonhidrat Diyeti

Fazla kilolarımızı vermek veya kilomuzu muhafaza etmek, sadece aldığımız besinlerdeki karbonhidrat miktarını ayarlamakla mümkündür.

Yiyeceklerdeki kalori değerinin bu diyetle hiçbir ilgisi yoktur. Bünye ihtiyacı olan kaloriyi alır ve yakar. Ancak ihtiyaçtan fazla karbonhidrat lüzumsuz bir yağ tabakası halinde vücudumuzda kalır ve şişmanlamamıza sebep olur.

Örneğin bir parça et bol kalori ihtiva ettiği halde, karbonhidrat değeri bakımından sıfırdır. Yani istenilen miktarda yenilebilir. Buna karşılık, bir elma çok az kalori ihtiva etmesine rağmen karbonhidrat bakımından çok zengindir. Bu nedenle dikkatle yenmesi gereken bir besindir.

Bu diyet yöntemini çok dikkatle okuyup hassasiyetle tatbik ettiğiniz takdirde kısa bir süre sonra dilediğimiz formu bulabileceğimizden emin olabilirsiniz.

Niçin Normal Kilomuzdan Fazlayız?
Çünkü fazla yiyoruz.
Ama hangi gıdaları fazla yiyoruz?
Asıl önemli olan bu! Şişmanlamamıza sebep olan şey aşırı miktarda karbonhidrat almamızdır.

Karbonhidrat Nedir?
Karbonhidrat, bünyemizin vitamin, protein, yağ gibi ihtiyacı olduğu bir maddedir. Ancak bu maddenin aşırı derecede vücutta birikmesi zamanla organizmada yağa dönüşmesine ve dolayısı ile şişmanlamamıza sebep olmaktadır.

Karbonhidrat Diyeti Nedir?
Her gıda maddesinin ne kadar karbonhidrat değeri taşıdığını size uzun bir liste halinde sunuyoruz.
Vücudumuzun günlük karbonhidrat ihtiyacı 70-75 ünitedir. Bu miktarı her gün aldığımız takdirde kilomuzu muhafaza etmiş oluruz. Fazla kilolarımızdan kurtulmak için bu miktarın 40 ile 60 ünite arasında tutulması gerekmektedir. Hergün 40-60 ünite karbonhidrattan fazla almadığımızda ilk hafta 2-3 kg, müteakip haftalar, yani 5 ve 6 hafta sonunda 5-7 kg verdiğimizi göreceğiz. 15-20 kg vermek isteyenler için diyet süresi 6 aydır.

Bu Diyetin Faydaları Nelerdir?
Bu diyette aç kalmak bahis konusu olmadığı için rejim süresince vücudumuzun zayıf düşme ve sinir sistemimizin yıpranma ihtimali ortadan kalkmış olmaktadır.
Listemizde karbonhidrat değeri çok az olan bütün gıdalardan doyuncaya kadar her öğün yiyebilirsiniz. Yeter ki günde 40-60 karbonhidrat ünitesini geçmeyin. Nelerden ne miktarda yiyebileceğimizi göstermek üzere aşağıda görebileceğiniz gibi örnek günlük menüler hazırladık. Bu menüler sadece bir örnek olup, mutlaka aynen tatbik edilmesi şart değildir. Buna benzer bir menüyü listemizden seçeceğiniz ve günlük ünite değeri 40 ile 60 üniteyi geçmeyen, sevdiğiniz yiyeceklerle, kendiniz de yapabilirsiniz. Zaten bu diyetin temelinde esas olan aç kalmak ve dolayısıyla vücudumuzu vitamin, protein ve diğer besinleriden mahrum etmek yoktur. İştah kesici ilaçlarla veya hiçbir şey yemeyerek zayıflamanız sağlıklı olmayacaktır. Bütün hayatınız boyunca ilaç almayı veya aç kalmayı mı düşünüyorsunuz? Zayıflamak için bünyemizin ihtiyacı olan şeyleri almamazlık edemeyiz. Devamlı aç durarak sinir sistemimizi yıpratamayız. Doyuncaya kadar yiyecek fakat seçerek yiyeceğiz, daima tok ve sağlıklı olarak normal kilomuzda kalmayı başaracağız.

Şeker
Diyet süresince karbonhidrat değeri çok yüksek olan bu gıdadan kaçınmanız gerekmektedir. Örnek: 1 kesme şeker 12 ünite karbonhidrat ihtiva eder. Hiçbir şey yemesek dahi, günde 2'şer şekerli 3 bardak çay içmek diyetin bozulması için yeterlidir. Çünkü 3 bardak çayda 6 kesme şekeri kullanmış ve 6x12 ünite = 72 ünite karbonhidrat almış oluyoruz. (Şeker yerine sakarin tercih edebilirsiniz.)

Alkol
Bu diyette alkol alabilirsiniz. Tercihen damıtılma yoluyla elde edilmiş içkileri seçiniz. (Rakı, Votka, Cin, Konyak, Viski)

Hamurlar
Bilumum hamur işlerinden kaçınmalısınız. Bu besinlerin listemizde göreceğiniz gibi karbonhidrat değerleri çok yüksektir. Mecburiyet halinde çok ölçülü miktarlarda yemenizi tavsiye ederiz.
Et, balık, yumurta, peynir gibi gıdaları arzu ettiğiniz kadar rahatça yiyebilirsiniz. (Yağlı et dahil)
Not: Bu diyeti uygulayacak olanların herhangi bir hastalıktan şikayetçi olmamaları veya tedavi altında bulunmamaları gerekmektedir. Bu gibi hallerde bir hekime danışılması gereklidir.

Ünite
Besinlerin ihtiva ettikleri karbonhidrat miktarı için kullandığımız ölçü birimidir.

Not: Bilgilerin devamını http://ebruakin.blogspot.com/2008/03/karbonhidrat-diyeti-yeizayfla.html
linkinden daha okunaklı olarak görebilirsiniz. Blogcuya kopyalarken sorun oldu.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !