Sosisli Milföylü Çubuklar


Pek çok arkadaşımın bloğunda gördüğüm bu börekleri ilk kez, yine, oğluma birşeyler yedirme çabası içinde olduğum, bayram günlerinde denemiştim.

Oğlum yemeyince de, gelen misafirlerimize ikram ettim.

Hepsi de hem lezzetini, hem şekillerini çok beğendiler. Siz de henüz denemediyseniz, yapımı çok kolay olan bu börekleri en kısa zamanda deneyin derim.

Malzemeler:
9 kare milföy hamuru
2 adet uzun soyulmuş sosis
16 adet ince uzun şiş çubuğu
Yağlı kağıt
1 adet yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı sıvı yağ

Yapılışı:
-Tezgahınıza yağlı kağıt yayın. Oda sıcaklığına gelmiş 3 adet milföy hamurunuzu yan yana yerleştirin.-Merdane ile hamurları çok az açın. Birbirlerine yapışmalarını sağlayın.-2 adet sosisinizi enlemesine yerleştirin.-Hamurları fotoğraftaki gibi sosislerin etrafına sarın.-Kalan 6 kare hamurunuza da üçer üçer aynı işlemi uygulayıp, aynı sosislerin etrafına dolayın.


-Hamurunuzu birer parmak genişliğinde, dilim dilim kesin.-İnce ve uzun çubukları, dilimlediğiniz milföylü sosislere, fotoğraftaki gibi saplayın. Yağlı kağıt serdiğiniz tepsinize dizin.
-İçine 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ekleyip, karıştırdığınız yumurta sarınızı, dilimlerinizin üzerine ve yanlarına, fırça yardımı ile sürün. 200 dereceye daha önce ısıttığınız fırınınıza verip, 20 dakika kadar pişirin. Mümkünse sıcak sıcak servis edin.

Afiyet Olsun.

Ek Bilgi: Mutlaka bilen arkadaşlar vardır ama, ben sonradan öğrendiğimden değinmeden edemedim.
Milföylü börek yaparken, yumurtayı çok az ve tam üst kısmına sürer, yan kenarlarına değmemesine dikkat ederseniz, böreğinizin daha güzel ve kat kat kabardığını göreceksiniz.


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !